Hurtigruten

Färgsprakande höstresa med Hurtigruten - Bergen till Kirkenes - Flyg från Stockholm

Från
29 122:-
1 / 2
Hurtigruten

Färgsprakande höstresa med Hurtigruten - Bergen till Kirkenes - Flyg från Stockholm

  • Reslängd
    6 nätter
  • Datum
    2 sep 2026
  • Fartyg
    MS Richard With
Priset per person/ utsideshytt
Flyg från Stockholm-Arlanda Airport, Stockholm

Färgsprakande höstresa med Hurtigruten - Bergen till Kirkenes - Flyg från Stockholm

Hösten är som vackrast i september. Sprakande färger i naturen och man börjar kunna se norrsken om man har tur.
Denna kryssning tar er på en fantastisk resa från sönder till norr med Hurtigrutens vackra fartyg MS Richard With.
En färdledare från Bengt-Martins möter upp på Arlanda och följer med er under hela resan, tills ni skiljs åt på Arlanda igen efter resan.

Resan startar från på Arlanda den 2 september 2026 på morgonen och vi är tillbaka på Arlanda, Stockholm på eftermiddagen 8 september 2026.

OBS! Tillval bussanslutning från Värmland till Gardermoen finns tur o retur, kontakta oss för mer information och tider.

Reseplan

Dag 1
Arlanda, Stockholm till Bergen alt Värmland till Gardermoen med buss
Bilden visar staden Bergen från ovan en solig dag

Vi träffas på Arlanda och flyger gemensamt till Norges näst största stad Bergen. 
På flygplatsen väntar en transferbuss som tar oss till kryssningshamnen där vi vid 20:30 lämnar hamnen med Hurtigrutens fartyg MS Richard With. När vi klivit ombord njuter vi av en härlig middag lagad med lokalproducerade råvaror.

För resande från Värmland avgår bussen tidig morgon och vi sammanstrålar med övriga i Bergen.

Dag 2
Hjørundfjorden & Ålesund
Dag 3
Trondheim
Dag 4
Polcirkeln, Bodø & Lofoten
Dag 5
Tromsø
Dag 6
Nordkap
Dag 7
Kirkenes till Arlanda, Stockholm

Färdledare från Bengt-Martins

Färdledare från Bengt-Martins är med under resan. 
 

Färdledare Ingela under en tur med Hurtigruten

Höjdpunkter

Inkluderad utflykt

Nidarosdomen och Ringve Museum

Vi börjar med en guidad tur i den imponerande Nidarosdomen där vi får lära oss om historien om denna gigantiska byggnad. Den började byggas år 1070 på Norges skyddshelgons Sankt Olavs begravningsplats. Den kyrka i gotisk stil som vi ser idag stod klar omkring år 1300.

Därefter tar bussen dig till Ringve Musikkmuseum som presenterar Norges musikhistoria. Museet finns i en vacker herrgård med en fantastisk botanisk trädgård där man kan njuta av den vackra utsikten över staden och fjorden.

Hjørundfjorden

Hjørundfjorden är kanske inte lika känd som Geirangerfjorden men den är helt klart en Norges finaste platser.
Detta är en av Norges mest orörda och dramatiskt vackra fjordar – en 35 kilometer lång arm av Storfjorden i hjärtat av Sunnmøre. Här reser sig Sunnmørsalpene rakt upp ur vattnet, med toppar på över 1 700 meter, och branta fjällväggar som gör landskapet lika vilt som sagolikt.

Mitt bland dessa mäktiga berg klamrar sig några små gårdar och byar fast vid fjällsidorna. 

I priset inkluderas

Svensktalande färdledare från Bengt-Martins
Utflykten Nidarosdomen och Ringve Museum
Kryssning i vald hyttkategori
Helpension ombord på fartyget
Flyg Arlanda, Stockholm - Bergen
Flyg Kirkenes - Arlanda, Stockholm
Transfer från flygplatsen till kryssningshamnen i Bergen
Transfer från kryssningshamnen till flygplatsen i Kirkenes

I priset inkluderas inte

  • Övriga utflykter
  • Dryck ombord
  • Resa till och från Arlanda